Yüz Şeklinize Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısınız

Doğru Eyeliner Nasıl Seçilir
29 Kasım 2018

Yüz Şeklinize Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısınız

Yüz şekline uygun nasıl bir makyaj yapman gerektiğini biliyor musun? Kusursuz makyajın ipuçlarını öğrenerek makyajınla göz kamaştırabilirsin!

Yüz şeklinin makyajda önemi çok büyük. Yüz şeklin ister yuvarlak olsun ister uzun, doğru makyaj tekniklerini uygulayarak çok daha iyi bir görünüm elde edebilirsin. Önemli olan yüz şeklini tanıman, geri plana atman gereken yerleri ve ön plana çıkarman gereken yerleri iyi bilerek doğru bir makyaj yapman. Eğer hazırsan, yüz şekline göre doğru makyaj yapmanın tüm sırlarını açıklıyoruz!

Yüz şeklini nasıl öğrenebilirsin?

Oval, kare, kalp, uzun, yuvarlak veya kare… Herkesin yüz şekli birbirinden farklı. Peki sen yüz şeklini nasıl öğrenebilirsin? Sırayla anlatmaya başlayalım:

Oval yüz şekli: Oval yüz şeklinde, yüzün uzunluğu, elmacık kemiklerinin genişliğinden daha fazladır. Aynı şekilde alnın genişliği de çenenin genişliğinden daha fazladır. Genel olarak elmacık kemiklerinin hizası, yüzün en geniş kısmıdır.

Kare yüz şekli: Kare yüz şeklinde alnın genişliği, elmacık kemiklerinin genişliği ve çene genişliği ortalama olarak birbirine yakındır. Çenenin kıvrımları yuvarlaktan çok daha sert açılarla gelir.

Kalp yüz şekli: Alnın genişliği, elmacık kemikleri ve çenenin genişliğinden daha fazladır. Alın ve elmacık kemikleri, genel olarak yüzün en geniş kısmıdır. Kalp yüz şeklinde, çene genellikle sivridir.

Yuvarlak yüz şekli: Yuvarlak yüz şeklinde, elmacık kemikleri ile yüzün dik uzunluğu birbirine yakındır. Alnın ve çenenin genişliği de birbirine eşittir ama genel olarak çenenin kıvrımları, kare yüz şekline göre daha yuvarlaktır.

Uzun yüz şekli: Yüzün görünümü belirgin olarak uzundur. Alın, elmacık kemikleri ve çene genişlikleri birbirine yakındır ve çene kıvrımı genellikle daha yuvarlaktır.

Üçgen yüz şekli: Üçgen yüz şeklinde, yüzün en geniş kısmı çene kısmıdır. Alın, çene ve elmacık kemiklerine oranla daha dardır.

Yüz şeklinde göre nasıl makyaj yapabilirsin?

Yukarıdaki bilgiler sonucu yüz şeklini öğrendiğine göre, şimdi, yüz şekline göre nasıl makyaj yapacağınıda anlatalım. Kontüraydınlatıcı ve allığını bu bilgilere göre uygulandığıda görünümünün çok daha farklı olacağını göreceksin! Özellikle stick formda ürünlerin bu konuda sana son derece yardımcı olacağını ve işinizi kolaylaştıracağını unutmayınız.

1. Oval yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Oval yüz şekline sahipsen, yüzünü biraz daha orantılı göstermek için kontür uygulamasını, alnında saç diplerine yakın kısımlara yapmalısın. Böylece alnının genişliğini gizleyebilirsin. Allığını gülümsediğinde çıkan yanaklarının en üst kısımlarına uygulayabilirsin. Aydınlatıcıyı uygulaman gereken yer ise elmacık kemiklerinin tam üzeri.

2. Kare yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Kare yüz şeklinde, alnının ve çenenin genişliğini biraz daha dar göstermek için kontür uygulamasını alnının yanlarına ve çene köşelerine doğru yapmalısın. Yüzünü daha uzun göstermek için aydınlatıcını elmacık kemiklerine, alnının orta kısmına ve çenenin ortasına uygulamalısın. Allığı da yine yanaklarının ortasına veya elmacık kemiklerinin hemen altına uygulayabilirsin.

3. Kalp yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Eğer kalp yüz şekline sahipsen, yüzündeki en geniş yer olan alın kısmına kontür uygulamalısın. Alnının iki yanına uygulayacağın kontür, yüzünü daha orantılı gösterecek. Allığını elmacık kemiklerine ve yanaklarına uygularken, çene çizgini biraz daha ön plana çıkarmak için aydınlatıcını da çene çizgine uygulayabilirsin.

4. Yuvarlak yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Yuvarlak yüz şekline sahipsen, hem alın hem de çene kısmını biraz daha daraltmak için bu bölgelere kontür uygulaması yapmalısın. Kontürünü şakaklarına ve elmacık kemiklerinin altına uygulayabilirsin. Aydınlatıcını alnının ortasına ve çenene uyguladığında yüzünün daha uzun göründüğünü fark edeceksin. Allığını ise kontür uygulamasının tam üstüne uygulamalısın.

 

5. Uzun yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Eğer uzun yüz şekline sahipsen, kontür uygulamasında alın senin odak noktan olmalı. Yüzünü olduğundan daha az uzun göstermek için, kontürünü saç diplerine ve şakaklarına uygulamalısın. Aynı şekilde çene çizgine uygulayacağın kontür de yüzünün daha orantılı görünmesini sağlayacak. Aydınlatıcını alnının ortasına, allığını da tam yanaklarının üzerine uygulamalısın.

6. Üçgen yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Eğer üçgen yüz şekline sahipsen, alnını biraz daha geniş göstermelisin. Bu yüzden aydınlatıcını şakaklarına uygularsan, daha orantılı bir görünüm elde edebilirsin. Yüzünün daha geniş kısmı olan çene çizgine ve elmacık kemiklerinin altına uygulayacağın kontür uygulaması ile yüzünü dengeleyebilirsin. Allığını da daha geniş bir çizgi halinde elmacık kemiklerinin üzerine uygulayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir